Wiosną bieżącego roku przystąpiliśmy do projektu ekologiczno – artystycznego  „Lokomotywą po wiedzę” realizowanego przez  Łódzki Dom  Kultury. Ów projekt kierowany jest do dzieci i młodzieży z woj. łódzkiego, w tym właśnie do dzieci z naszego ośrodka kultury, a konkretnie do uczestników zajęć teatralnych. Finałem projektu jest konkurs na stworzenie spektaklu na podstawie książki Agnieszki Frączek „Sprężynek na tropie tajemnic”. Zanim jednak spektakl powstał, braliśmy udział w różnorakich warsztatach, które miały nas przygotować do finału.

Pierwsze spotkanie odbyło się 10 kwietnia 2017 r., były to warsztaty na Politechnice Łódzkiej, podczas których uczestnicy zapoznali się z metodami konstruowania ubiorów scenicznych oraz elementów scenograficznych z materiałów odzyskanych tj.: papieru, tektury, tkanin, włókien, butelek typu PET, plastikowych korków i zakrętek, słomek do napojów, patyczków od lodów, czasopism itd. Użyte materiały poddane zostały fizycznemu recyclingowi.

 

19 kwietnia 2017 r. w Łódzkim Domu Kultury nasi uczniowie stworzyli ubiory z fragmentów tkanin, filcu, pasmanterii i dodatków krawieckich, przyniesionych przez nich z domu  jako „rzeczy do wyrzucenia” lub pozyskanych w sklepach z odzieżą używaną. Użyte materiały poddane zostały fizycznemu upcyklingowi. Zajęcia prowadziła Agnieszka Frontczak – artysta plastyk, realizatorka warsztatów ekologiczno-plastycznych z wieloletnim doświadczeniem.

 

Następne spotkanie  odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury w Klonowej, a był to warsztat o idei zrównoważonego zarządzania zasobami środowiska. Podczas spotkania uczestnicy dowiedzieli się od praktyków zaangażowanych od lat w działania proekologiczne o wszystkich najważniejszych aspektach ochrony środowiska. Warsztat prowadzili przedstawiciele organizacji i fundacji ekologicznych: Liga Ochrony Przyrody, Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, Towarzystwo na rzecz Ziemi, Polski Klub Ekologiczny.

 

Kolejna projektowa wizyta, również w naszym ośrodku, miała na celu zapoznanie uczestników z rozwiązaniami pro-środowiskowymi szczególnie dotyczącymi przestrzeni publicznej. W trakcie zajęć zostały wykonane elementy dekoracji nawiązujące do proekologicznych rozwiązań architektonicznych m.in. z tektury.

 

9 maja 2017 r. miała miejsce ostatnia wycieczka do Łodzi, do Akademii Sztuk Pięknych, podczas której uczestnicy projektu mieli możliwość obejrzenia wystaw artystycznych oraz wzięcia udziału w lekcji z projektowania kostiumów do naszego przedstawienia.

 

Zdobyta wiedza została wykorzystana do przygotowania ubiorów aktorów, rekwizytów, scenografii oraz do stworzenia scenariusza spektaklu, w którym - to najważniejsze - jest pokazanie ekologicznego zachowania człowieka.

 

 

Logowanie