Zapraszamy do galerii zdjęć z Finału projektu "Lokomotywą po wiedzę - projekcie ekologiczno-artystycznym dla dzieci z województwa łódzkiego" 2016/2017, który odbył się 14 czerwca 2017 r. w siedzibie organizatora - Łódzkim Domu Kultury w Łodzi. Gminny Ośrodek Kultury w Klonowej uczestniczył w tym projekcie i otrzymał w nim wyróżnienie w ramach konkursu na najlepszą EKOLOGICZNĄ SCENOGRAFIĘ.

 

Fot.: D. Śmigielski

Wiele atrakcji czekało na odwiedzających Piknik Rodzinny w stylu włoskim w gminie Klonowa. Był to już piąty piknik przygotowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Klonowej. Bogaty program festynu oraz wspomnienie ubiegłorocznej imprezy sprawiły, że plac przed sceną wypełnił się tłumem ludzi.

Impreza wyróżniła się bogatym programem na scenie, dzięki któremu uczestnicy mogli poznać przegląd twórczości artystycznej z GOK w Klonowej. Wystąpiły następujące zespoły: Dziecięcy Zespół Ludowy, Młodzieżowa Grupa Teatralna, Młodsza i Starsza Grupa Taneczna, młode wokalistki oraz  Zespół Młodzieżowy, Zespół Acapulco, kapela Paka Klonowiaka, Zespół Rockowy z Klonowej.

Gwoździem programu był koncert Alberto Amati, który śpiewem przybliżył nam włoskie klimaty. Publiczność miała okazję przypomnieć sobie i zaśpiewać włoskie klasyczne kawałki, takie jak: „Mamma Maria”, „Quando Quando Quando”, „Azzurro”, „Marina”, „Acapulco”, czy „Ciao Ciao Bambina”. Widzowie nie żałowali oklasków, bo program był świetny. Wykonawca z ochotą wrócił na scenę. Nie obyło się oczywiście bez zdjęć z artystą i zbierania autografów.

W międzyczasie odbył się konkurs, w którym udział wzięły trzy chętne rodziny. Miał on być przede wszystkim dobrą zabawą - zarówno dla biorących w nim udział rodzin: pani Eli Paroń, pani Agnieszki Nowakowskiej i pani Basi Wysockiej oraz dla jury w składzie: pani Halina Górnik i pani Mariola Perdek, jak i dla publiczności. Uczestnicy mieli do wykonania różnorakie zadania: utrzymanie piłeczek na chuście, rozpoznanie swojego dziecka po głosie, wykonanie tańca do włoskiej melodii oraz wykonanie fryzury przez rodzinę na głowach mam.  Gratulujemy zwycięzcom!!!

Niecodzienną atrakcją dla dzieci były zamki dmuchane, karuzela, kule wodne trampoliny, malowanie twarzy oraz malowanie drewnianych zabawek na stoisku u p. Justyny Bieleckiej. Nie zabrakło oczywiście bogatych stoisk gastronomicznych, także z włoskimi lodami i pizzą.

Ostatnim punktem naszego programu była trwająca do północy dyskoteka.

 

Gorąco dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji tegorocznego Pikniku. Wsparcia naszemu przedsięwzięciu udzielili:

Lecznica Zwierząt w Klonowej,

p. Jadwiga Głuch,

p. Grzegorz Knopek,

p. Grzegorz Jakóbczak,

p. Bożena Bednarek,

p. Krzysztof Wyrwas,

p. Lech Kiełbaska,

p. Janusz Snelewski,

p. Dariusz Kolański,

p. Damian Kuliński,

p. Beata i Stanisław Krupa,

p. Aleksandra i Ryszard Nowak,

RBS w Lututowie,

KGW w Klonowej,

p.  Joanna Nowak,

p. Irena i Marian Zajączkowscy,

p. Jolanta Wypych,

p. Małgorzata Zalewska,

p. Tadeusz Szmil,

p. Szymon Górka,

p. Danuta Golas,

p. Krystyna Szymanek,

Sołectwo Owieczki.

 

Dziękujemy oczywiście Wam – Drodzy Goście, którzy przybyliście na nasz festyn. Cieszymy się, że tak wielu mieszkańców naszej gminy, i nie tylko, skorzystało z naszego zaproszenia do wspólnej zabawy.

 

„Majówka dla Mamy i Taty”  to coroczna impreza organizowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Klonowej. W tym roku na uroczystości mogli pokazać się niemal wszyscy uczestnicy zajęć teatralnych, tanecznych, wokalnych i instrumentalnych organizowanych w naszej placówce - łącznie wystąpiło blisko siedemdziesięcioro dzieci. Występy rozpoczęła młodsza grupa taneczna, która zaprezentowała układ do piosenki Majki Jeżowskiej ”Owocowy karnawał”, po czym wszyscy przenieśli się w świat baśni i obejrzeli przedstawienie „Jest taki kwiat”. Aktorami były dzieci z młodszej grupy teatralnej. Dalszą część uroczystości stanowił „Koncert życzeń”, podczas którego zaprezentowali się uczestnicy zajęć wokalnych i instrumentalnych. Dzieci oraz młodzież piosenką i zagranymi utworami chciały złożyć najlepsze życzenia swoim bliskim - rodzicom, babciom, dziadkom, przyjaciołom, kolegom, sąsiadom.

Impreza stanowiła okazję do tego, aby uczestnicy zajęć, którzy w Gminnym Ośrodku Kultury rozwijają swoje umiejętności artystyczne, mieli możliwość zaprezentowania przed swoimi znajomymi i rodzicami tego, czego nauczyli się w ciągu roku. Prezentacje te stanowiły jedynie krótki wycinek całorocznej pracy pod okiem instruktorów. Występy dzieci i młodzieży zostały nagrodzone gromkimi brawami.

 

 

Wiosną bieżącego roku przystąpiliśmy do projektu ekologiczno – artystycznego  „Lokomotywą po wiedzę” realizowanego przez  Łódzki Dom  Kultury. Ów projekt kierowany jest do dzieci i młodzieży z woj. łódzkiego, w tym właśnie do dzieci z naszego ośrodka kultury, a konkretnie do uczestników zajęć teatralnych. Finałem projektu jest konkurs na stworzenie spektaklu na podstawie książki Agnieszki Frączek „Sprężynek na tropie tajemnic”. Zanim jednak spektakl powstał, braliśmy udział w różnorakich warsztatach, które miały nas przygotować do finału.

Pierwsze spotkanie odbyło się 10 kwietnia 2017 r., były to warsztaty na Politechnice Łódzkiej, podczas których uczestnicy zapoznali się z metodami konstruowania ubiorów scenicznych oraz elementów scenograficznych z materiałów odzyskanych tj.: papieru, tektury, tkanin, włókien, butelek typu PET, plastikowych korków i zakrętek, słomek do napojów, patyczków od lodów, czasopism itd. Użyte materiały poddane zostały fizycznemu recyclingowi.

 

19 kwietnia 2017 r. w Łódzkim Domu Kultury nasi uczniowie stworzyli ubiory z fragmentów tkanin, filcu, pasmanterii i dodatków krawieckich, przyniesionych przez nich z domu  jako „rzeczy do wyrzucenia” lub pozyskanych w sklepach z odzieżą używaną. Użyte materiały poddane zostały fizycznemu upcyklingowi. Zajęcia prowadziła Agnieszka Frontczak – artysta plastyk, realizatorka warsztatów ekologiczno-plastycznych z wieloletnim doświadczeniem.

 

Następne spotkanie  odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury w Klonowej, a był to warsztat o idei zrównoważonego zarządzania zasobami środowiska. Podczas spotkania uczestnicy dowiedzieli się od praktyków zaangażowanych od lat w działania proekologiczne o wszystkich najważniejszych aspektach ochrony środowiska. Warsztat prowadzili przedstawiciele organizacji i fundacji ekologicznych: Liga Ochrony Przyrody, Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, Towarzystwo na rzecz Ziemi, Polski Klub Ekologiczny.

 

Kolejna projektowa wizyta, również w naszym ośrodku, miała na celu zapoznanie uczestników z rozwiązaniami pro-środowiskowymi szczególnie dotyczącymi przestrzeni publicznej. W trakcie zajęć zostały wykonane elementy dekoracji nawiązujące do proekologicznych rozwiązań architektonicznych m.in. z tektury.

 

9 maja 2017 r. miała miejsce ostatnia wycieczka do Łodzi, do Akademii Sztuk Pięknych, podczas której uczestnicy projektu mieli możliwość obejrzenia wystaw artystycznych oraz wzięcia udziału w lekcji z projektowania kostiumów do naszego przedstawienia.

 

Zdobyta wiedza została wykorzystana do przygotowania ubiorów aktorów, rekwizytów, scenografii oraz do stworzenia scenariusza spektaklu, w którym - to najważniejsze - jest pokazanie ekologicznego zachowania człowieka.

 

 

Zimowe ferie już za nami! W tym roku obfitowały one w wiele atrakcji. Chętni – młodsi i starsi – mieli do wyboru dużo różnorodnych zajęć, które odbywały się w Gminnej Bibliotece Publicznej oraz w Gminnym Ośrodku Kultury w Klonowej. Młodzi czytelnicy brali udział w zajęciach manualno-plastycznych tworząc prezenty dla babci i dziadka, zamieniając przy okazji naszą bibliotekę w pięknie pachnącą mydlarnię. Na zajęciach powstały własnoręcznie wykonane przez dzieci mydełka z płatkami róży oraz kolorowe kalendarze. Obdarowane babcie i obdarowani dziadkowie z pewnością ucieszyli się z takiego prezentu.

 

Najsmaczniejsze okazały się zajęcia kulinarne, podczas których młodsze dzieci robiły owocową sałatkę, młodzież piekła faworki i pączuszki, a po ciężkiej pracy nastąpił moment degustacji.

 

W GOK-u można było spędzić czas bez komputera, gdyż tu miały miejsce „Ferie bez prądu”, czyli strategiczne gry figurkowe. Celem tej zabawy było zaszczepienie pasji dla tradycyjnej, może już odłożonej do lamusa rozrywki, która z pewnością kształtuje wiele umiejętności, a przede wszystkim myślenie analityczne. Dzieciaki podczas zajęć, poza oczywiście obmyślaniem strategii podczas gier, mogły też samodzielnie pomalować swoją osobistą figurkę, którą zabrały do domu.  W tym dniu gościliśmy również pana policjanta, który uczulił nas na niebezpieczeństwa na drodze oraz podczas zabaw na lodzie i śniegu.

 

Innego dnia graliśmy w gry ekologiczne i tym sposobem mamy nadzieję, że choć trochę udało nam się rozpalić zapał wśród młodych ludzi do tradycyjnych gier planszowych.

 

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się wycieczka do Kina Helios w Kaliszu na bajkę „Balerina” dla młodszych oraz na film „Po prostu przyjaźń” dla młodzieży. Byliśmy też na lodowisku, gdzie podczas dwóch godzin mogliśmy się doskonale bawić jeżdżąc na łyżwach. Był też czas, by zwiedzić Galerię Amber i zjeść tam coś ciepłego.

W przedostatni dzień ferii tworzyliśmy samodzielnie masy plastyczne, czyli piankolinę i ciasto linę, z których lepiliśmy figurki, ciasteczka, przeróżne formy i kształty.

 

Na zakończenie ferii był czas na relaks w bibliotecznym SPA. Dzieciaczki odpoczywały z maseczką na twarzy czytając czasopisma. Dziewczynki mogły skorzystać z usług fryzjerów i kosmetyczek, w których wcieliły się starsze koleżanki oraz panie bibliotekarki. Chłopcy odbyli swoją pierwszą lekcję golenia patyczkiem do lodów  i wiązania krawatów. A wszystko po to, by wyglądać przepięknie podczas bibliotecznego balu, w czasie którego częstowaliśmy się smakołykami przygotowanymi przez Rodziców.

 

Wszystkim uczestnikom zajęć feryjnych serdecznie dziękujemy za dobą wspólną zabawę.

 

Logowanie